תמ"א 38

תכנית מתאר ארצית מס' 38

ביום 7/12/2004 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובניה תוכנית מיתאר ארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה מספר 38 (להלן: "תמ"א 38" או "תמ"א 38/1").

התכנית פורסמה בשנת 2005. תמ"א 38 היא חלק מהערכות כוללת להתמודדות עם רעידות אדמה, ובאה לעודד חיזוק של מבנים קיימים אשר הוצא היתר לבנייתם לפני 1980, מבנים אשר אינם עומדים בתקן הישראלי לרעידות אדמה (ת"י 413 ). עפ"י הערכות כ- 40% מהמבנים בישראל אינם עומדים בתקן.

מטרת התוכנית היא לקבוע את המסגרת החקיקתית שתאפשר הוצאת היתרי בנייה לחיזוק מבנים שעלותם גבוהה, ולעודד את בעלי הדירות לבצע את החיזוק, על-ידי מתן תמריצים בדרך של מתן זכויות בנייה לתוספת יחידות דיור בבניין. זכויות הבנייה הנוספות כוללות אחת מהחלופות הבאות: הרחבת יחידות דיור קיימות, עד 25 מ"ר ליחידה, תוספת יחידות מגורים על-ידי סגירת קומת עמודים, תוספת אגף למבנה או תוספת קומה. התוכנית מעודדת גם חיזוק של מבנים על- ידי תוספת מרחבים מוגנים ומעליות, המחזקים את המבנה.

תמ"א 38 – עידוד ע"י הוספת יחידות דיור;

תמ"א 38 – הרחבת יחידות הדיור הקיימות;        

תמ"א 38 – שילוב החלופות;

 

סעיף 23 לתמ"א, מסמיך את הרשויות המקומיות לקבוע תכניות עירוניות למתן תוספת זכויות בניה במסגרת תכנית חיזוק. וועדות תכנון ברשויות מקומיות רבות, הפעילו את סמכותן לפי סעיף 23 ומעניקות כיום, באמצעות תכניות מקומיות מפורטות, זכויות בניה נוספות, מעבר לזכויות הבניה הניתנות עפ"י התמ"א, (ראו תכניות עירוניות בערים מובילות כגון רמת גן [תב"ע רג/340/ג/30], בת ים [תב"ע בי/538] ועוד).

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים